Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

46. Joseph Pressmane | Wioska

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiWioska
46
wioska-joseph-pressmane

Joseph Pressmane (1904 Beresteczko- 1967 Paryż)

Wioska

olej, płótno, 27 × 41 cm
sygn. p. d.: J. Pressmane

Opisywany i reprodukowany:
– Artur Winiarski, „Joseph Pressmane, Mistrzowie Ecole de Paris”, Warszawa 2019, s. 132 nr kat. 66

„Sztuka to wyrażenie wrażenia. Już wobec tego obiekt jest absolutnie konieczny do wydobycia obrazu.
Pomiędzy wrażeniem a wyrażeniem pośredniczy u artysty podświadomość i dlatego dzieło jest zagadnieniem duchowym, a nie fotograficzną imitacja obiektu. Każdy temat może zostać namalowany, o ile artysta zgłębił go na sposób duchowy”
Joseph Pressman [w:] Artur Winiarski, „Joseph Pressmane, Mistrzowie Ecole de Paris”, Warszawa 2019, s. 5.