olej, tektura; wym. 45 x 100 cm
sygn. p. d.: Jerzy Kossak
na odwrocie trzy okrągłe pieczęcie z herbem i napisem w otoku „JERZY KOSSAK Kraków Pl. Kossaka 4”
Kompozycja nawiązuje do opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Uprowadzenie z Seraju”. Przedstawia ucieczkę hiszpańskiego szlachcica Belmonte oraz jego sługi Pedrillo po odbiciu ukochanej Konstancji z dworu baszy Selima. Analogiczna praca reprodukowana w albumie „Jerzy Kossak”, Wrocław, 1992, nr kat. 257