Aukcja Dzieł Sztuki / 10 maja 2025

25. Jerzy Kossak | Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance, 1929 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance, 1929 r.
powrót
25
pilsudski-na-koniu-1929-r-jerzy-kossak-1444781pilsudski-na-koniu-1929-r-jerzy-kossak-1371096pilsudski-na-koniu-1929-r-jerzy-kossak-1358446pilsudski-na-koniu-1929-r-jerzy-kossak-602225pilsudski-na-koniu-1929-r-jerzy-kossak-828197

Jerzy Kossak (1886 Kraków - 1955 tamże)

Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance, 1929 r.

olej, płótno, 70 × 56 cm
sygn. i dat. p. d.: „Jerzy Kossak/1929”

„Wybuchła I wojna światowa. Józef Piłsudski stworzył u boku armii austriackiej Legiony Polskie – oddziały polskich ochotników. Legiony były wojskiem słabo wyposażonym, żołnierzom brakowało nie tylko uzbrojenia, a czasem nawet i butów. Kiedy w sierpniu 1914 r., w majątku Romerów zjawiła się grupa strzelców z I Brygady Legionów, żona właściciela, Maria Romerowa, kierując się patriotycznymi pobudkami, podarowała im kilka koni. Wśród nich była Fantazja – niezbyt wysoka klacz o maści kasztanowej, z białą strzałką na łbie. Komendant Piłsudski z ofiarowanych koni wybrał właśnie ją na swojego wierzchowca i postanowił zmienić jej imię na Kasztanka. Kasztanka wiernie towarzyszyła swojemu właścicielowi podczas trudów wojennych i bitew, które stoczyli legioniści w kolejnych latach wojny. Na swoje nieszczęście była koniem płochliwym, więc początkowo lękała się odgłosów wystrzałów, a w chwilach strachu tuliła się do swego pana. Między Józefem Piłsudskim a Kasztanką istniała wyjątkowa więź. Aleksandra Piłsudska opisywała klacz jako wierną towarzyszkę męża w bojach legionowych i podkreślała, że poza swoim panem zwierzę nie uznawało nikogo. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Kasztankę najpierw oddano pod opiekę 1. Pułku Szwoleżerów w Warszawie, a później 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. Klacz brała udział w uroczystych defiladach czy marszach, a także w imieninach swojego pana, obchodzonych co roku 19 marca. Marszałek Józef Piłsudski ostatni raz dosiadł Kasztanki podczas defilady 11 listopada 1927 r, na placu Saskim w Warszawie. Niestety, podczas drogi powrotnej z Warszawy do koszar w Mińsku Mazowieckim, Kasztanka doznała urazu w pociągu i wkrótce potem mimo wysiłków weterynarzy zmarła. Warto dodać, że Kasztanka miała syna, który miał stać się jej następcą w służbie u Marszałka. Okazało się jednak, że Niemen – bo takie imię nosił ogier – nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań ze względu na swoje leniwe usposobienie, tak różne od charakteru dzielnej matki.” cyt. za : „Kasztanka”, Muzeum Historii Polski , źródło: https://muzhp.pl/wiedza-on-line/kasztanka

źródło dodatkowego zdjęcia: Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance przyjmujący defiladę, 1926 r. (źródło NAC) https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka/-/jednostka/5896999/obiekty /290692#opis_obiektu dostęp z dnia 14.04.2025)

Jerzy Kossak
Malarstwa uczył się od najmłodszych lat w pracowni dziadka Juliusza Kossaka i ojca Wojciecha. Wraz z ojcem odwiedzał dwory w Poznańskiem i wykonywał dla tamtejszego ziemiaństwa liczne obrazy. Często wykonywali je wspólnie, razem sygnując dzieła.
 
Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Podejmował tematykę historyczną, podtrzymując przy tym rodzinną tradycję malarstwa batalistycznego. Najczęściej przewijającymi się motywami w twórczości Jerzego Kossaka były sceny z wojen napoleońskich, walk legionowych w okresie I wojny światowej, w których eksponował rodzajowy wizerunek konia, ułana i dziewczyny. Otrzymywał nie tylko zlecenia prywatne, również malował dla jednostek wojskowych, związków kombatanckich i klubów oficerskich.
 
W okresie międzywojennym tworzy również dzieła o tematyce sięgającej legend starogermańskich i staroangielskich. Pracował także jako ilustrator do ballad Mickiewicza i baśni Grimma.
 
Źródło: I. Balowa, “Słownik Artystów Polskich i obcych w Polsce działających (zmarłych przed 1966 r.) malarze, rzeźbiarze, graficy” Tom IV Kl-La, 1986 r., str. 133-134
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
60 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się