Aukcja Dzieł Sztuki / 8 października 2016

29. Jerzy Karszniewicz | Kościółek

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiKościółek
29
Kościółek

Jerzy Karszniewicz (1878 Tarnów - 1945 Kraków)

Kościółek

olej, płyta, 40 x 50 cm, sygn. l.d. J.Karszniewicz

Jerzy Karszniewicz Studiował w krakowskiej ASP w latach 1895-1901 u F. Cynka, J. Malczewskiego i J. Mehoffera. Należał tez do uczniów J. Stanisławskiego, który wywarł ogromny wpływ na późniejszą twórczość artysty. Naukę kontynuował w paryskiej École des Beaux-Arts u J. L. Gérome`a. Był członkiem cechu ?Jednoróg?, Grupy ?Zero? i Powszechnego Związku Artystów Polskich Niezależnych. Uczestniczył w wielu wystawach w krakowskim TPSP, w warszawskiej Zachęcie, w Poznaniu, czy we Lwowie. Pierwsza indywidualna wystawa artysty miała miejsce w 1933 roku w TPSP w Krakowie. Twórczość Karszniewicza to przede wszystkim malarstwo pejzażowe, przeważnie widoki okolic Krakowa, malowane ?szeroką i miękką plamą, w kolorze jasne i przejrzyste? (T. Dobrowolski).