Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

43. Jean Peské | Martwa natura z arbuzem

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiMartwa natura z arbuzem
43
martwa-natura-z-arbuzem-jean-pesk-1768079martwa-natura-z-arbuzem-jean-pesk-2134761

Jean Peské (1870 Gołta/Ukraina-1949 Le Mans)

Martwa natura z arbuzem

olej, płótno, 44 × 55,5 cm
sygn. l. d.: Peské.

– „Jean Peské. Dialog kultur”, 9–28 września 2011, Muzeum Narodowe Sztuki Rosyjskiej w Kijowie

Jean Peské
Rozpoczętą w Kijowie, u malarza N. Muraszko, naukę malarstwa kontynuował w Odessie, następnie w warszawskiej Klasie Rysunkowej W. Gersona, zaś od 1891 r. w paryskiej Académie Julian. W 1902 r., przyłączając się do fowistów, po raz pierwszy udał się na plener do chętnie odwiedzanego przez artystów miasta Collioure, w którym to, w roku 1930, stworzył muzeum współczesnej sztuki francuskiej. W Paryżu utrzymywał szerokie kontakty z tamtejszym środowiskiem artystycznym. Brał udział w największych paryskich Salonach, a także w wystawach nabistów. Wystawiał również w Polsce, m.in. w warszawskiej Zachęcie i TPSP zarówno w Krakowie, jak i we Lwowie. W 1950 r. odbyła się wielka retrospektywna wystawa artysty w Salon des Independants. Pozostając pod wpływem postimpresjonizmu, tworzył liczne pejzaże, zwłaszcza z południa Francji, kompozycje figuralne, martwe natury oraz portrety. Operował wieloma technikami. Prace artysty kolekcjonowali m.in.: M. Skłodowska-Curie, G. Clemençeau, G. Appollinaire.
Cena wylicytowana
18 000 zł