Aukcja Zimowa / 29 stycznia 2022

21. Jean Lambert-Rucki | Klucz, ok. 1945–1950

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja ZimowaKlucz, ok. 1945–1950
Klucz, ok. 1945–1950Klucz, ok. 1945–1950Klucz, ok. 1945–1950

Jean Lambert-Rucki (1888 Kraków - 1967)

Klucz, ok. 1945–1950

brąz patynowany, blacha z kolorowymi elementami,
wys. 113 cm, 35,5 × 27 cm (podstawa)
sygn. na podstawie: „J. Lambert-Rucki" oraz numerowana: „EA I/IV”
znak odlewni

Analogiczna rzeźba (edycja EA II/IV) reprodukowana w:
– Artur Winiarski, „Jean Lambert-Rucki 1888–1967”, katalog wystawy, Villa la Fleur, Warszawa, 2017, s. 202.

Jean Lambert-Rucki był artystą wszechstronnym. W swojej twórczości zajmował się rzeźbą, designem oraz malarstwem. „Jedną ze szczególnych cech Lamberta--Ruckiego jako artysty był wyjątkowy talent do eksperymentowania z różnymi materiałami. Dysponował on niezwykle bogatym repertuarem umiejętności w zakresie posługiwania się poszczególnymi technikami i łączenia ich ze sobą.” (Artur Winiarski, „Jean Lambert-Rucki 1888–1967”, katalog wystawy, Villa la Fleur, Warszawa, 2017, s. 186.) Przyczynkiem do stworzenia całego szeregu niepowtarzalnych metalowych realizacji był pewien epizod, kiedy to pod koniec wojny Lambert-Rucki podczas przechadzki obok zburzonego kościoła dostrzegł na jego ocalałej dzwonnicy wiatrowskaz w formie koguta. Element ten tak zaintrygował i zachwycił artystę, że ten zapragnął zobaczyć go bliżej. Niestety konstrukcja budynku nie pozwoliła na zbliżenie się do niego, więc Rucki postanowił stworzyć samemu podobnego koguta. Wkrótce, w pracowni artysty pojawiła się cała seria blaszanych ptaków – i nie tylko. „Wykorzystując możliwości techniczne kutej blachy, artysta stworzył również inne unikatowe rzeźby. Powstały strachy na wróble, figury aniołów, szereg kompozycji abstrakcyjnych, a także portret pani Ruckiej – żony artysty. Inne prace podejmowały tematy animalistyczne (na przykład Głowa byka).” (Artur Winiarski, „Jean Lambert-Rucki 1888–1967”, op. cit., s. 189.)

Jean Lambert-Rucki
Malarz i rzeźbiarz, przedstawiciel awangardowego ruchu w sztuce. Pierwsze lekcje z artystycznego rzemiosła pobierał w rodzinnym mieście, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1911 r. wyjechał do Paryża, gdzie zapisał się na studia w Académie Colarossi. Na miejscu związał się z paryską bohemą, w tym z Chaimem Soutinem oraz Amedeo Modiglianim. Przynależał do kubistycznego ugrupowania artystów Section d’Or. Na przełomie dwóch dekad, twórczość artysty ewoluowała, w l. 20. były to przeważnie kompozycje wielopłaszczyznowe o wyraźnych podziałach, oparte na kontrastowych, intensywnych zestawieniach barwnych. W l. 30. stylistyka ta uległa formalnemu uspokojeniu, zaczęły się za to pojawiać elementy zaczerpnięte z malarstwa surrealistycznego. W rzeźbie Lambert-Ruckiego również zauważalne są kubizujące tendencje, wykonane przeważnie w drewnie lub brązie przedstawienia cechuje syntetyzująca forma, w której można dopatrywać się nawiązań do sztuki prymitywnej. Lata 30. XX w. to również czas, w którym artysta skupił się na tematyce sakralnej, podejmując się realizacji monumentalnych figur i reliefów dla francuskich kościołów.
Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
Cena wywoławcza:
64 000 zł
Opłata droit de suite: