117. Janina Żemojtel | Bez tytułu (Niebieski), lata 60 XX w.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 39Bez tytułu (Niebieski), lata 60 XX w.
117
bez-tytulu-niebieski-lata-60-xx-w-janina-zemojtel

Janina Żemojtel (1931 Wilno - 2004 Wrocław)

Bez tytułu (Niebieski), lata 60 XX w.

olej, płyta pilśniowa 90 x 100 cm, sygn. na odwrocie: Jżemojtel
Praca pochodzi ze zbiorów rodziny artystki.

Janina Żemojtel
Malarka i wykładowca Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu, bioraca udział w licznych wystawach w Niemczech i za granicą, zdobywca kilku nagród: Medal złoto na Ogólnopolskiej Wystawie „Sport w sztuce” w Katowicach w 1976 roku. Ponad 40 jej obrazów jest eksponowanych w muzeach polskich i zagranicznych. Prace Janiny Żemojtel znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obrazy artystki uznawane są za jedno z najlepszych osiągnięć nowej polskiej figuracji
- związana z "Grupą Wrocławską", grupa ta skupiała najwybitniejszych artystów wrocławskiej sceny od lat 60. do 90.