Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

32. Janina Kraupe-Świderska | 6 haiku bez słów, 2005

Aukcja dziAukcje archiwalneAukcja Sztuki Współczesnej6 haiku bez słów, 2005
6 haiku bez słów, 2005

Janina Kraupe-Świderska (1921 Sosnowiec - 2016 Kraków)

6 haiku bez słów, 2005

olej, płótno, 94 × 94,5 cm, sygnowany p.d.: J. Kraupe, na odwrocie: JANINA KRAUPE/”6 HAIKU BEZ SŁÓW”/OLEJ 2005

2007 – Janina Kraupe. Malarstwo i grafika, Sosnowieckie Centrum Sztuki, Zamek
Sielecki
LITERATURA:
Janina Kraupe. Malarstwo i grafika, Sosnowieckie Centrum Sztuki, Zamek Sielecki
2007, ilustracja na okładce katalogu

Wiersze Haiku pisane przez Janinę Kraupe stanowią integralną całość z malarską interpretacją słów tej poezji. Są europejską odpowiedzią na inspiracje sztuką Dalekiego Wschodu. Prace z cyklu Haiku są zwięzłym komentarzem do zjawisk, które na co dzień zachwycały artystkę. Większość z nich powstała w górskim zaciszu u stóp Babiej Góry. To właśnie najbliższe otoczenie – pejzaż, człowiek, zmieniające się pory roku – stanowi inspirację dla jej twórczości. Nie ma tu pospiechu, ani niepokoju, tylko chęć zatrzymania się i zadumy nad niezwykłością przyrody i jej bogactwem.
Anna Budzałek, Muzeum Narodowe w Krakowie