Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

80. Jan Szancenbach | Salieri, 1989 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Salieri, 1989 r.
80
Salieri, 1989 r. - 1Salieri, 1989 r. - 2

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 tamże)

Salieri, 1989 r.

olej, płótno, 84,6 x 109,5 cm, sygn. p.d.: Szancenbach

Jan Szancenbach W latach 1940-1942 studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule u S. Kamockiego, J. Mehoffera, A. Jurkiewicza. Naukę kontynuował w latach 1945-1948 w ASP u W. Weissa, E. Eibischa i L. Gradowskiego. Od 1972 r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987-1993 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986r. został mianowany profesorem. W jego twórczości dominują sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Są to obrazy pełne ekspresji, o urozmaiconej fakturze, niekiedy na pograniczu abstrakcji. Zajmował się także malarstwem monumentalnym, grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach, m. in. w Moskwie i w Muzeum Uffizi we Florencji oraz w wielu muzeach w Polsce.