Aukcja Dzieł Sztuki / 8 października 2016

41. Jan Szancenbach | Sad pod Krakowem

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiSad pod Krakowem
41
Sad pod Krakowem

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 tamże)

Sad pod Krakowem

olej/płótno,59 x 67 cm, sygn.p.d. Szancenbach, na odwrociu tytuł i data 1989

Jan Szancenbach W latach 1940-1942 studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule u S. Kamockiego, J. Mehoffera, A. Jurkiewicza. Naukę kontynuował w latach 1945-1948 w ASP u W. Weissa, E. Eibischa i L. Gradowskiego. Od 1972 r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987-1993 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986r. został mianowany profesorem. W jego twórczości dominują sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Są to obrazy pełne ekspresji, o urozmaiconej fakturze, niekiedy na pograniczu abstrakcji. Zajmował się także malarstwem monumentalnym, grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach, m. in. w Moskwie i w Muzeum Uffizi we Florencji oraz w wielu muzeach w Polsce.