Aukcja Sztuki Współczesnej / 19 marca 2015

55. Jan Szancenbach | Łodzie w Askim

Aukcja dziAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejŁodzie w Askim
55
Łodzie w Askim

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 tamże)

Łodzie w Askim

olej, płótno, 83 x 93 cm
sygn. p.d.: Xancenbach
Jan Szancenbach W latach 1940-1942 studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule u S. Kamockiego, J. Mehoffera, A. Jurkiewicza. Naukę kontynuował w latach 1945-1948 w ASP u W. Weissa, E. Eibischa i L. Gradowskiego. Od 1972 r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987-1993 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986r. został mianowany profesorem. W jego twórczości dominują sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Są to obrazy pełne ekspresji, o urozmaiconej fakturze, niekiedy na pograniczu abstrakcji. Zajmował się także malarstwem monumentalnym, grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach, m. in. w Moskwie i w Muzeum Uffizi we Florencji oraz w wielu muzeach w Polsce.