Aukcja Dzieł Sztuki / 16 sierpnia 2014

79. Jan Szancenbach | Czarny Staw, 1997 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiCzarny Staw, 1997 r.
79
Czarny Staw, 1997 r.

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 tamże)

Czarny Staw, 1997 r.

olej, płótno, 52 × 62,5 cm
sygn. p. d.: Xancenbach
na odwrocie napis autorski: JAN SZANCENBACH/CZARNY STAW/1997.

Jan Szancenbach W latach 1940-1942 studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule u S. Kamockiego, J. Mehoffera, A. Jurkiewicza. Naukę kontynuował w latach 1945-1948 w ASP u W. Weissa, E. Eibischa i L. Gradowskiego. Od 1972 r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987-1993 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986r. został mianowany profesorem. W jego twórczości dominują sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Są to obrazy pełne ekspresji, o urozmaiconej fakturze, niekiedy na pograniczu abstrakcji. Zajmował się także malarstwem monumentalnym, grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach, m. in. w Moskwie i w Muzeum Uffizi we Florencji oraz w wielu muzeach w Polsce.
Cena wylicytowana
17 000 zł