Aukcja Wiosenna / 15 marca 2025

18. Jan Styka | Szkic do obrazu „Przysięga Witolda”

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja WiosennaSzkic do obrazu „Przysięga Witolda”
powrót
18
szkic-do-obrazu-przysiega-witolda-jan-styka-618887szkic-do-obrazu-przysiega-witolda-jan-styka-442573

Jan Styka (1858 Lwów - 1925 Rzym)

Szkic do obrazu „Przysięga Witolda”

ołówek, gwasz, papier, 38,5 × 29 cm w świetle passe-partout

Proweniencja:
Kolekcja rodziny Paula Schlockoffa.
Kolekcja prywatna, Polska

„Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna” – to monumentalne dzieło (350 × 640 cm) Jan Styka namalował w 1901 roku, podczas swojego pobytu w Paryżu. Obraz powstawał przez rok. Ta wielopostaciowa, bogata w szczegóły kompozycja jest gloryfikacją postaci wielkiego księcia Witolda Kiejstutowicza, wielkiego księcia litewskiego. W jego otoczeniu Styka uwiecznił kilku czołowych przedstawicieli dynastii Giedyminowiczów, władającej Litwą od końca XIII w., z której wywodzą się Jagiellonowie. Wśród nich widnieje postać Władysława stryjecznego brata Witolda, króla Polski. Scena przedstawiona przez Stykę nie ilustruje faktycznej sceny historycznej. Oto Witold w momencie zdobycia zamku w Kownie przez Krzyżaków w 1362 roku miał zaledwie kilka lat, a Jagiełło jeszcze się nie urodził. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego w Kownie na Litwie. Rysunek pochodzi ze spuścizny około 100 rysunków, zachowanych w kolekcji Paula Schlockoffa – najbliższego przyjaciela Adama Styki (syna Jana Styki). Po emigracji do Stanów Zjednoczonych pod koniec lat 40. Adam Styka powierzył Paulowi zarządzanie swoimi paryskimi sprawami, sprzedaż różnych obrazów a także sprzedaż swojego mieszkania przy Place Pigalle 5. Opowiadał mu również o swoim codziennym życiu i członkach swojej rodziny. Owocem tej przyjaźni są zachowane rysunki i obrazy zarówno Jana Styki jak i jego synów, a także bogata korespondencja zarówno pomiędzy Paulem Schlockoffem i Adamem, jak również Wandą i Doris Styką (żona Tadé). Z około sześćdziesięciu listów dowiadujemy się wielu szczegółów. Adam Styka pisał do Paula o pobycie w Arizonie w 1948 r., który zmienił jego twórczość malarską. Jak pisał w listach: „przez 2 miesiące byłem z żoną w Arizonie, gdzie sporo malowałem, zachwycony jestem tamtejszym światłem, pejzażem a specjalnie kowbojami z końmi. Tak, że chwilowo z dala będąc od Afryki, można powiedzieć, że przerzuciłem się na tematy amerykańskie”. Inne listy wspominają o śmierci matki (żony Jana Styki), potencjalnej sprzedaży obrazu Tadé Styki do Luwru, czy o budowie Sali Ukrzyżowania w Kalifornii, w której ma się znaleźć monumentalny obraz Jana Styki.

 

źródło dodatkowej fotografii:

Jan Styka, „Przysięga Witolda”, zbiory Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego w Kownie na Litwie. Źródło https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/
Jan_Styka_-_Vytauto_priesaika.jpg dostęp 16.04.2024

Jan Styka Studiował w akademii wiedeńskiej, którą ukończył złotym medalem, a po zdobyciu stypendium "Prix de Rome" przeprowadził się do Włoch, gdzie kopiował dawnych mistrzów i czerpał z ich obrazów inspiracje. Studiował również w krakowskiej SSP u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Malował portrety, sceny rodzajowe, a także obrazy religijne i kompozycje historyczne. Tworzył w duchu malarstwa realistycznego, akademickiego znakomicie operując dużymi płaszczyznami płótna. Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie jak np. Odyseję Homera czy Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram m.in.: Racławice (1893-1894), Bem w Siedmiogrodzie, Berezyna oraz czy uważany za największy obraz religijny Golgota (1896). Był znakomitym portrecistą. Malował wiele współczesnych mu osobistości i bliskich, jak ukochaną żonę Lucyne Olgiati. Operując zawężona gamą barwną, portrety i rozproszonym świetle stworzył wyjątkowe portrety, emanujące spokojem i dostojeństwem.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
4 800 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się