Aukcja Dzieł Sztuki / 25 listopada 2023

21. Jan Styka | Portret młodej kobiety, ok, 1910

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret młodej kobiety, ok, 1910
powrót
21
Jan Styka | Portret młodej kobiety, ok, 1910Jan Styka | Portret młodej kobiety, ok, 1910

Jan Styka (1858 Lwów - 1925 Rzym)

Portret młodej kobiety, ok, 1910

olej, tektura, 44 × 35 cm w świetle oprawy
sygn. l. d.: „Jan Styka”

na odwrocie papierowa nalepka pracowni ramiarskiej Jerry Solomon Enterprises Inc. w Los Angeles, na ramie papierowa nalepka pracowni ramiarskiej Munn Picture Frames w Los Angeles oraz opis: „M 1987 – 08”

Jan Styka zasłynął przede wszystkim jako malarz scen historycznych, batalistycznych, a także obrazów alegorycznych i religijnych. Portrety pojawiają się w jego twórczości zdecydowanie rzadziej, ale może dlatego też stanowią interesującą przestrzeń w jego działalności.
Artyści na przestrzeni wieków swoją fascynację kierowali w stronę portretu, który stał się tematem wielu dzieł. W ofercie aukcyjnej prezentujemy przepiękny portret młodej kobiety, ukazanym w niezwykle modnym na przełomie XIX i XX stuleciu stylu femme fatale. Były to postacie naznaczone tajemnicą, jakąś demoniczną aurą. Ich oblicza byłe przepełnione wyrafinowanym pięknem i elegancją. W tej stylistyce, portretowane kobiety – modelki, najczęściej były muzami artystów, kobietami które fascynowały nie tylko swą urodą ale i nieprzeniknioną naturą. Typ ten, był spotykany między innymi w sztuce u prerafaelitów. W ich twórczości bardzo częstym tematem była kobieta, która stanowiła główny przedmiot zainteresowania. Na ich płótnach jej postać była targana wewnętrzną walką duszy i zmysłów. Przeważnie przedstawiona jako osamotniona jednostka, przepełniona tęsknotą i rozpaczą. W twórczości Dante Gabriela Rossettiego, kobiece wizerunki pełne niepokojącej enigmatyczności, były bardzo częstym zagadnieniem jego dzieł. Często pod kobiecymi sylwetkami kryły się symboliczne wyobrażenia. Były to tajemnicze, sensualne postacie, o bujnych, lekko falowanych rudych włosach, które odsłaniały ich długie, jasne szyje. Na twarzach, rozświetlonych jakimś anielskim blaskiem, z kontrastującą czerwienią na zmysłowych ustach, zawsze pojawiał się melancholijny, nieco senny, nieodgadniony wyraz, pełen erotycznego napięcia. Ich głębokie spojrzenie z jednej strony zdawało się być nieobecne, jakby ulotne, z drugiej przeszywające, hipnotyzujące. I tak właśnie jest piękna, rudowłosa piękność, o kusząco rozchylonych, czerwonych ustach ukazana na portrecie autorstwa Jana Styki.

Jan Styka Studiował w akademii wiedeńskiej, którą ukończył złotym medalem, a po zdobyciu stypendium "Prix de Rome" przeprowadził się do Włoch, gdzie kopiował dawnych mistrzów i czerpał z ich obrazów inspiracje. Studiował również w krakowskiej SSP u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Malował portrety, sceny rodzajowe, a także obrazy religijne i kompozycje historyczne. Tworzył w duchu malarstwa realistycznego, akademickiego znakomicie operując dużymi płaszczyznami płótna. Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie jak np. Odyseję Homera czy Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram m.in.: Racławice (1893-1894), Bem w Siedmiogrodzie, Berezyna oraz czy uważany za największy obraz religijny Golgota (1896). Był znakomitym portrecistą. Malował wiele współczesnych mu osobistości i bliskich, jak ukochaną żonę Lucyne Olgiati. Operując zawężona gamą barwną, portrety i rozproszonym świetle stworzył wyjątkowe portrety, emanujące spokojem i dostojeństwem.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się