Aukcja Zimowa / 29 stycznia 2022

24. Jan Stanisławski | Krajobraz letni

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja ZimowaKrajobraz letni
Jan Stanisławski | Krajobraz letni

Jan Stanisławski (1860 Olszana/Ukraina - 1907 Kraków)

Krajobraz letni

olej, tektura, 21 × 28 cm
sygn. l. d.: „JAN STANISŁAWSKI”
na odwrocie ekspertyza Kazimierza Buczkowskiego z 1956 roku

Jan Stanisławski Ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim i w Petersburgu, a następnie zaczął uczęszczać do Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona. Naukę kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych spod kierunkiem Wł. Łuszczkiewicza, a w latach 1885-1888 u C. Durana w Paryżu. W tym samym okresie zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim Wiele podróżował ? odwiedził Włochy, Francję, Hiszpanię, Szwajcarię, Niemcy, Austrię, Czechy a także Ukrainę. W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy ?Berezyna?. Od 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, głównym twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu, słynnej dziękivwprowadzeniu nowatorskiej metody studiów plenerowych. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z współzałożycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). W późniejszym okresie zafascynowany impresjonizmem zaczął eksperymentować ze światłem w pejzażu i dążył do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze. Był czołowym reprezentantem symbolizmu w polskim malarstwie pejzażowym
Estymacja:
75 000 - 100 000 zł
Cena wywoławcza:
66 000 zł