Aukcja Świąteczna / 18 grudnia 2021

18. Jan Rubczak | Widok na Wawel

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ŚwiątecznaWidok na Wawel
Jan Rubczak | Widok na WawelJan Rubczak | Widok na Wawel

Jan Rubczak (1884 Stanisławów - 1942 Oświęcim)

Widok na Wawel

olej, płótno, 64 x 80 cm
sygn. p.d.: Jan Rubczak

Jan Rubczak
Studiował w krakowskiej ASP w latach 1904–1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915–1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TA P „ Sztuka”, współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki.
Cena wylicytowana
20 000 zł