Aukcja Malarstwa Polskiego / 8 lutego 2023

18. Jan Rubczak | Widok na Barbakan w Krakowie

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Malarstwa PolskiegoWidok na Barbakan w Krakowie
widok-na-barbakan-w-krakowie-jan-rubczak-1143819widok-na-barbakan-w-krakowie-jan-rubczak-1015183

Jan Rubczak (1884 Stanisławów - 1942 Oświęcim)

Widok na Barbakan w Krakowie

olej, płótno, 51 x 60 cm, sygn. p.d.: Rubczak

Jan Rubczak
Studiował w krakowskiej ASP w latach 1904–1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915–1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TA P „ Sztuka”, współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki.
Estymacja:
25 000 - 30 000 zł
Cena wywoławcza:
20 000 zł