Aukcja Dzieł Sztuki / 25 sierpnia 2018

93. Jan Rubczak | Widok Chateau-Gaillard

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiWidok Chateau-Gaillard
powrót
93
Widok Chateau-Gaillard - 1Widok Chateau-Gaillard - 2

Jan Rubczak (1884 Stanisławów - 1942 Oświęcim)

Widok Chateau-Gaillard

olej, płótno, 54 × 65 cm
sygn. l. d.: Rubczak
na odwrocie napis: RUBCZAK/9 Campagne Premiere/Paris/Chateau-Gaillard

Ukończywszy studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Rubczak opuścił kraj w 1911 r. by kontynuować edukację w paryskiej Academie Colarossi. Z Paryżem związał się na trzynaście lat. Mieszkał i miał swoją pracownię przy Rue Campagne-Premiere 9 w dzielnicy Montparnasse. Okres ten obfitował w liczne podroże i wycieczki po krainach historycznych Francji: Bretanii, Prowansji oraz Normandii. Malarskim zapiskiem z tego ostatniego regionu jest prezentowany w katalogu obraz. Rubczak uwiecznił na płótnie ruiny średniowiecznego zamku obronnego Chateau-Gaillard. Wybudowany w XII w. z rozkazu króla Anglii Ryszarda Lwie Serce, został podbity w 1204 r. przez wojska francuskie dowodzone przez Filipa II Augusta. Za murami tego zamku była więziona w 1314 r. królowa Nawarry Małgorzata Burgundzka, która została tam zesłana za cudzołóstwo. W XVII w. zamek zburzono z rozkazu króla Francji Henryka IV. Burzliwe dzieje Chateau-Gaillard musiały pobudzać wyobraźnię artysty. Pozostałości obwarowań dumnie wyrastające nad brzegiem Sekwany uwiecznił w porze zachodzącego słońca, gdy mury nabrały srebrzysto-fioletowego zabarwienia. Koloryt jest tu zdecydowany, intensywny i nasycony, charakterystyczny dla twórczości Rubczaka
datowanej po 1912 r.

„Obok znanego mistrza prof. Pankiewicza, wystąpił z całą seryją obrazów p. Rubczak, który przed niedawnym czasem wrócił z Francyi. Obrazy jego są bardzo ciekawe tak pod względem kolorytu, jakoteż techniki, oraz tematu i polecenia godnem jest naszej publiczności, by zapoznała się z tym kierunkiem malarskim.”
Z wystawy w Salach Towarzystwa „Polski Akropolis” w Krakowie, przy ul. Floryańskiej 55, „Ilustrowany Kuryer Codzienny” 1923, nr 199, s. 8


„Artysta-malarz Rubczak, dla swoich obrazów zdobywa coraz więcej zwolenników i adoratorów i należy szczerze powiedzieć, że za każdym razem coś nowego i silniejszego wychodzi z pod jego pędzla.”
Z czwartej reprezentacyjnej wystawy obrazów Tow. „Polski Akropolis”, „Ilustrowany Kuryer Codzienny” 1923, nr 223, s. 8

Jan Rubczak

W  latach 1904-1911 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem J. Pankiewicza, następnie grafikę w Lipsku i w Académie Colarossi w Paryżu. W 1911 roku został jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Od 1917 roku prowadził tam własną szkołę graficzną. W roku 1924 wrócił do Krakowa. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, a także współzałożycielem Cechu Artystów „Jednoróg”. W latach 30. związał się z krakowskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym pełnił funkcje organizacyjne. Dużo podróżował i wystawiał w wielu miastach europejskich. Twórczość malarska Rubczaka była związana z francuskim postimpresjonizmem. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. W jego pejzażach charakterystyczne są ujęcia perspektywiczne, wciągające wzrok widza daleko w głąb płótna. Poddane regułom japonizującej estetyki obrazy zyskiwały walor dekoracyjności. Swobodny dukt pędzla miejscami uwalniał barwne plamy od dominacji konturów, a tektonika zsyntetyzowanych brył architektonicznych pozostawała niezachwiana. Uprawiał także akwarelę, a jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
23 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się