Aukcja Dzieł Sztuki / 24 sierpnia 2019

65. Jan Rubczak | Blade słońce

HomeAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiBlade słońce
65
Blade słońce

Jan Rubczak (1884 Stanisławów - 1942 Auschwitz)

Blade słońce

olej, płótno, 54 × 65 cm
sygn. i dat. p. d.: Rubczak Jan/908.

na odwrocie autorski napis: Blade słońce/ Bretagne/400 k/Lwów/Jan Rubczak/9 Campagne Premiere/Paris oraz naklejka TPSP we Lwowie z nr 61 i tytułem obrazu
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, luty 1913 r.

Jan Rubczak W latach 1904-1911 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem J. Pankiewicza, następnie grafikę w Lipsku i w Académie Colarossi w Paryżu. Od 1917 r. prowadził w Paryżu własną szkołę graficzną. W 1924 r. wrócił do Krakowa. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich ?Sztuka?, a w 1925 r. współzałożycielem Cechu Artystów ?Jednoróg?. W latach 30-tych związany z krakowskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym pełnił funkcje organizacyjne. Twórczość malarska Rubczaka była związana z francuskim postimpresjonizmem. Malował pejzaże, architekturę oraz martwe natury. Charakterystyczne w jego pejzażach są ujęcia perspektywiczne, wciągające wzrok widza daleko w głąb. Poddane regułom japonizującej estetyki obrazy zyskiwały walor dekoracyjności. Swobodny dukt pędzla uwalniał miejscami barwne plamy od dominacji konturów, a tektonika zsyntetyzowanych brył architektonicznych pozostawała niezachwiana.