Aukcja wiosenna / 10 kwietnia 2021

1. Jan Matejko | Popiersie mężczyzny w półzbroi, lata 1858–1860

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja wiosennaPopiersie mężczyzny w półzbroi, lata 1858–1860
powrót
1

Jan Matejko (1838 Kraków - 1893 tamże)

Popiersie mężczyzny w półzbroi, lata 1858–1860

ołówek, papier, 24,5 × 18 cm
sygn. p. d.: J.M.

napisy ołówkiem w obrębie kompozycji
Do obrazu dołączona ekspertyza p. Małgorzaty Buyko z 2021 r. (wieloletniego kustosza zbiorów Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie w Domu Jana Matejki).

Porównanie przedstawionego do opiniowania rysunku z wczesnymi pracami Jana Matejki pozwala przyjąć, że jest to jego młodzieńczy rysunek ze szkicownika z l ok. 1858 -1860. Dzięki studiom z licznych zabytków zgromadzonych w bogatych kolekcjach prywatnych uzyskał możliwość na stworzenie własnej kolekcji kostiumów z różnych epok zawartej w szkicownikach które stały się inspiracja dla jego twórczości. Efektem tej pracy jest album pt „Ubiory w Polsce” złożony z 10 tablic wydany w 1860 z zastosowaniem techniki litografii. Potem wydań i wersji było więcej.
Przyjęło się mówić o „skarbczyku „czy „słowniku” Matejki. Takie określenie sugesugeruje istnienie pojedynczego egzemplarza z wielką ilością szkiców. W rzeczywistości tych szkicowników było wiele, również różne była ich zawartość a rozmiary raczej nie przekraczały wymiarów prezentowanego rysunku. Pojawiające się dzisiaj na rynku antykwarycznym pojedyncze prace prawdopodobnie pochodzą z takich właśnie szkicowników. (...)
Jest wysoce prawdopodobne ze prezentowany rysunek jest szkicem do głowy Mikołaja Zebrzydowskiego (1553–1620, m.in fundator Kalwarii Zebrzydowskiej) być może na podstawie szkicu wizerunku będącego w zbiorach Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie. Niestety „właściciela” torsu nie udało się zidentyfikować. Osobę tego magnata odnajdujemy na tablicy VII „Ubiorów” grupa Magnaci jako postać druga od lewej. Obok jako osoba trzecia -widoczna tylko głowa Stanisława Żółkiewskiego, którego wizerunek – według tradycji rodzinnej właściciela omawiany rysunek przedstawia. (fragmenty ekspertyzy Małgorzaty Buyko)

Jan Matejko

W latach 1852-1858 studiował w SSP w Krakowie w pracowniach W. Łuszczkiewicza i W. Stattlera. Artysta odbywał podróże do Monachium i Wiednia. Mając 24 lata namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów: "Stańczyka". Uczestniczył w wystawach malarskich w Paryżu, gdzie był wyróżniany; został także nagrodzony Legią Honorową. Od 1873 roku Matejko był dyrektorem SSP w Krakowie. Został honorowym członkiem akademii paryskiej, praskiej, wiedeńskiej, berlińskiej oraz Akademii Rafaelowskiej w Urbino. Jego twórczość cechuje fascynacja historią i kunszt wykonania. Na kompozycję obrazów składają się wielopostaciowe sceny, często rozwinięte panoramicznie, rozgrywane w przestrzeni pierwszego planu. Dzieła charakteryzują się potężną skalą ekspresji; są odpowiednio kadrowane, kompozycja jest spiętrzona, przepełniona emocjami. W obrazach czytelna jest dramaturgia w aranżacji całych scen i w oddaniu gestów i póz konkretnych postaci.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
46 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się