Aukcja Dzieł Sztuki / 22 sierpnia 2020

1. Jan Matejko | Głowa konia króla J.Sobieskiego do obrazu Sobieski pod Wiedniem, 1883 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiGłowa konia króla J.Sobieskiego do obrazu Sobieski pod Wiedniem, 1883 r.
glowa-konia-krola-jsobieskiego-do-obrazu-sobieski-pod-wiedniem-1883-r-jan-matejko-1708688glowa-konia-krola-jsobieskiego-do-obrazu-sobieski-pod-wiedniem-1883-r-jan-matejko-844904

Jan Matejko (1838 Kraków - 1893 tamże)

Głowa konia króla J.Sobieskiego do obrazu Sobieski pod Wiedniem, 1883 r.

olej, płótno, 45,5 × 34,5 cm, dat. p. d.: 17/ I 883
Na odwrocie orzeczenie Kazimierza Buczkowskiego i Edwarda Łepkowskiego z dnia 4.06.1963.
Obraz posiada ekspertyzę p. Małgorzaty Buyko (wieloletni kustosz Domu Jana
Matejki w Krakowie, oddział MNK)

Praca nad „Sobieskim pod Wiedniem” poprzedzona była licznymi studiami i szkicami, tak charakterystycznymi dla matejkowskiego warsztatu. Pierwsze szkice powstały już w 1879 r. ale ostateczną wersję Matejko zaczął malować od czerwca 1882 do sierpnia 1883 roku. Przedstawieniom koni mistrz poświęcał szczególną uwagę. „Matejko specjalne te końskie „modele” dobierał odwiedzając różne stadniny (o czym pisał Gorzkowski w swoim Dzienniku: studiował konie i w Turcji podczas swego pobytu tam, potem w Gumniskach i indziej i nawet tutaj w Krakowie, bo w ujeżdżalni wojskowej rysował konie z natury, a chcąc być wiernym i sumiennym, kazał masztalerzowi tym koniom nadawać ruchy i zwroty potrzebne do obrazu, które potem chwytał na „płótno” (fragment ekspertyzy p. M.Buyko, cyt. za M.Gorzkowski, Jan Matejko. „Z dziennika prowadzonego w ciągu lat siedemnastu do końca życia artysty).”
Do Jana Sobieskiego znane są szkice olejne Jan III Sobieski wręcza kanonikowi Denhoffowilist do papieża z wiadomością o zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w r. 1683 z 1880 r. (olej, płótno, 58 × 100, w zbiorach Domu Matejki w Krakowie) oraz Jan III Sobieski pod Wiedniem (szkic) z 1883 r. (olej na płótnie. 59,5 × 75,5 cm w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki). Ponadto istnieje wiele szkiców rysunkowych datowanych około 1880 roku w zbiorach Domu Matejki (MNK) m.in.: „Król Jan Sobieski na koniu”; „Rycerze dworu królewskiego”; „Książę Karol Lotaryński na koniu”, „Król Jan Sobieski na koniu”; „kanonik Denhoff i szereg innych postaci, „Postać króla Jana Sobieskiego w otoczeniu rycerstwa” (wszystkie datowane na około 1880 r.).
Prezentowane Studium głowy konia namalowane techniką olejną, datowane ręką mistrza na 1883 r., jest niezwykle istotnym elementem tworzenia monumentalnego Sobieskiego pod Wiedniem. Nieznany dotychczas obraz konia Jana III Sobieskiego jest unikatową pracą Jana Matejki na rynku aukcyjnym.

Jan Matejko
Czołowy reprezentant historyzmu w malarstwie polskim. Studia artystyczne odbył w SSP w Krakowie, ktore rozpoczął w 1852 roku. Malarskiego rzemiosła uczył się pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera oraz Władysława Łuszczkiewicza, ktory zaszczepił w Matejce fascynację do historii. Naukę ukończył w 1858 roku. Przez rok kształcił się Monachium w Akademii Sztuk Pięknych. Studia w Wiedniu artysta ukończył po zaledwie kilku dniach, z powodu niezadowolenia z uwag profesora Christiana Rubena dotyczących jego pracy. Niedługo potem powstała jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac pędzla Matejki – Stańczyk, którą artysta namalował mając zaledwie 24 lata. Po upadku powstania styczniowego, w 1864 roku Matejko namalował Kazanie Skargi, dzięki ktoremu ugruntował swoją pozycję jako jednego z najwybitniejszych tworcow malarstwa historycznego w Europie. W latach 1865 oraz 1867 podrożował do Paryża. W tym czasie za swoje prace otrzymywał złote medale na Salonach Paryskich. W 1872 roku był w Istambule. Podrożował rownież do Pragi, Budapesztu, Włoch. W następnych latach spod pędzla mistrza wychodziły kolejne wielopostaciowe, patetyczne sceny nawiązujące do historycznych lat świetności ojczyzny – Unia lubelska z 1869 r., Bitwa pod Grunwaldem 1878 r., Hołd pruski 1882 r., Sobieski pod Wiedniem 1883 r. Często na swoj sposob interpretował karty historii. Dzieła artysty odznaczają się niezwykle dużym ładunkiem ekspresyjnym, podkreślonym intensywną barwą. Z ogromną dbałością oddawał szczegoły rekwizytom. Poza monumentalnymi scenami, Matejko tworzył również portrety, przedstawiające zarowno historyczne postaci, jak i rodzinę artysty. W jego twórczości pojawiają się rownież, choć już znacznie rzadziej, sceny rodzajowe oraz religijne. Artysta pozostawił po sobie wiele rysunkow i szkicow. W 1873 roku otrzymał posadę dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Do grona jego uczniow należeli m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Jozef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Matejko przynależał do wielu towarzystw artystycznych oraz akademii, m.in. Academie des Beaux-Arts, Instytutu Francuskiego, Akademii Rafaelowskiej, berlińskiej Akademii Sztuki, oraz Kunstlersgenossenschaft w Wiedniu. Dzieła Matejki należą do największych polskich muzealnych zbiorow.
Cena wylicytowana
260 000 zł