Varia 36 / 27 czerwca 2020

117. Jan Lebenstein | Obelisk, 1985 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 36Obelisk, 1985 r.
117
Obelisk, 1985 r.

Jan Lebenstein (1930 Brześć Litewski - 1999 Kraków)

Obelisk, 1985 r.

litografia, papier, 49,5 × 31,5 cm (kompozycja), 70 × 50 cm w świetle ramy
sygn. i dat. ołówkiem p. d.: Lebenstein 85 oraz l. d.: 54/75

Jan Lebenstein Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A.Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie ?Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi? w warszawskim Arsenale w 1955r. Od 1959r. mieszkał w Paryżu. Tematy swoich prac Lebenstein czerpał z literatury starożytnej, mitologii i Biblii. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej ?Kultury? ilustrował wydawane tam opowiadania G.Herlinga-Grudzińskiego i ?Folwark zwierzęcy? G.Orwella. Uhonorowany wieloma nagrodami w tym: Grand Prix de la Ville de Paris (1959), Nagrodą Fundacji A.Jurzykowskiego, Nowy Jork (1976), Nagrodą im. J.Cybisa (1987).
Cena wylicytowana
950 zł