Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

52. Jan Dobkowski | Nokturn CXI, 2010

HomeAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejNokturn CXI, 2010
52
Nokturn CXI, 2010

Jan Dobkowski (ur. 1942 Łomża)

Nokturn CXI, 2010

akryl, płótno, 65 × 92 cm
sygnowany na odwrocie: Jan Dobkowski |„NOKTURN CXI” 2010 ROK |ACRYL |65 cm x 92 cm

2011 – Jan Dobkowski. Nokturny, Galeria Artemis, Kraków 2011
LITERATURA:
Jan Dobkowski. Nokturny, Galeria Artemis, Kraków 2011, ilustracja na okładce katalogu

„Malujące ten cykl myślałem o Nokturnach Chopina”, mówi artysta. I rzeczywiście, Nokturny
Dobkowskiego są łagodne i liryczne jak liryczne arcydzieła Chopina, choć wiadomo,
że w głębi zbierają się niepokojące ładunki, które czasem spod spodu wyzierają. Niektóre
z czarnych figur – ludzkich, choć czasem zaskakująco, „erotycznie” uproszczonych – zbliżają
się niepokojąco do powierzchni obrazu, jakby chciały wyjść poza spokojnie mieniące się
tło. (…) Żyją, poruszane tymi samymi emocjami co my, miłośnie zespolone ze światem,
z muzyką, z wszechświatem.”
Krzysztof Lipka, Jan Dobkowski. Nokturny, Galeria Artemis, Kraków 2011, [b.n.]