Aukcja Dzieł Sztuki / 2 maja 2016

67. Jan Cybis | Na łące- Skoki, 1954 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiNa łące- Skoki, 1954 r.
67
Na łące- Skoki, 1954 r.

Jan Cybis (1897 Wróblin - 1972 Warszawa)

Na łące- Skoki, 1954 r.

olej, płótno, 46 × 62 cm
sygn. l. d.: Jan Cybis
na krośnie napis ołówkiem J. Cybis Na łące ? Skoki 1954

Obraz namalowany podczas pleneru w sierpniu 1954 r. w miasteczku Skoki w Wielkopolsce. Wśród znanych 25 obrazów z tego roku szczególne miejsce zajmuje cykl pejzaży ze Skoków oraz przedstawienia kwiatów.
Jan Cybis 1897?1972, red. J.Chrzanowska-Pieńkos, T. Sowińska, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997, s. 364.

Jan Cybis Studia malarskie odbył początkowo w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu (1920-21), następnie zaś w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach J. Mehoffera, I. Pieńkowskiego oraz J. Pankiewicza. Naukę kontynuował w Paryżu, gdzie wraz z innymi studentami Pankiewicza współtworzył grupę kapistów. W 1931 r. artysta powrócił do kraju. W roku następnym, w siedzibie krakowskiego TPSP, odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna. Uczestniczył w wystawach warszawskiego IPS oraz krakowskiego ZPAP. W roku 1934 reprezentował polską sztukę na Biennnale w Wenecji a w 1938 r., na wystawie w Camegie Institute w Pittsburgu. W 1948 r. objął stanowisko profesora warszawskiej ASP. W latach 1955-57 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, po czym powrócił do macierzystej uczelni. Brał udział w wielu prezentacjach sztuki polskiej za granicą, zaś monograficzne wystawy artysty miały miejsce m.in. w Warszawie ? w galerii Zachęta (1956 r.) oraz w Muzeum Narodowym (1965 r.). Twórczość Cybisa koncentrowała się wokół zagadnień związanych z barwą i fakturą. Zaważyły na niej estetyczne koncepcje Cezanne?a i Bonnard`a, a także doświadczenia fowistów. Tematami jego dzieł są przeważnie pejzaż, martwa natura i akt.
Cena wylicytowana
42 000 zł