50. Jan Cybis | Łuk Triumfalny na Place du Carrousel w Paryżu, 1947 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 39Łuk Triumfalny na Place du Carrousel w Paryżu, 1947 r.
50
luk-triumfalny-na-place-du-carrousel-w-paryzu-1947-r-jan-cybis

Jan Cybis (1897 Wróblin - 1972 Warszawa)

Łuk Triumfalny na Place du Carrousel w Paryżu, 1947 r.

ołówek, akwarela, papier; 28,5 x 46,5 cm w świetle passe-partout, sygn., dat. i opisany ołówkiem p. d.: Jan Cybis 1947 r / Paryż, Place du Carrousel, na odwrocie naklejka16-07-2020 WYSTAWY ZBIOROWE / MUZEUM WIELKOPOLSKIEGO W POZNANIU / JAN CYBIS / 17.III-8.IV 1948.

Jan Cybis Studia malarskie odbył początkowo w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu (1920-21), następnie zaś w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach J. Mehoffera, I. Pieńkowskiego oraz J. Pankiewicza. Naukę kontynuował w Paryżu, gdzie wraz z innymi studentami Pankiewicza współtworzył grupę kapistów. W 1931 r. artysta powrócił do kraju. W roku następnym, w siedzibie krakowskiego TPSP, odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna. Uczestniczył w wystawach warszawskiego IPS oraz krakowskiego ZPAP. W roku 1934 reprezentował polską sztukę na Biennnale w Wenecji a w 1938 r., na wystawie w Camegie Institute w Pittsburgu. W 1948 r. objął stanowisko profesora warszawskiej ASP. W latach 1955-57 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, po czym powrócił do macierzystej uczelni. Brał udział w wielu prezentacjach sztuki polskiej za granicą, zaś monograficzne wystawy artysty miały miejsce m.in. w Warszawie ? w galerii Zachęta (1956 r.) oraz w Muzeum Narodowym (1965 r.). Twórczość Cybisa koncentrowała się wokół zagadnień związanych z barwą i fakturą. Zaważyły na niej estetyczne koncepcje Cezanne?a i Bonnard`a, a także doświadczenia fowistów. Tematami jego dzieł są przeważnie pejzaż, martwa natura i akt.
Cena wylicytowana
3 500 zł