Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

15. Jan Berdyszak | Koło podwójne XXVIII C-Mistyczne, 1969

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejKoło podwójne XXVIII C-Mistyczne, 1969
Jan Berdyszak | Koło podwójne XXVIII C-Mistyczne, 1969

Jan Berdyszak (1934 Zawory - 2014 Poznań)

Koło podwójne XXVIII C-Mistyczne, 1969

olej, płótno, każdy element 225 x 86 cm, sygnowany na każdym elemencie na odwrociu: KOŁO | PODWÓJNE XXVIII C | JAN | BER | DYSZ | AK | 1969 |olej | dwuczęściowy odwracalny ; nalepki wystawowe: Muzeum Narodowego w Poznaniu, BWA "Arsenał" w Poznaniu, Desa Works of Modern Art (Charlottenborg, Kopenhaga)

POCHODZENIE:
-kolekcja Waldemara Andzelma
-kolekcja prywatna, Polska
Jan Berdyszak, wystawa indywidualna, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1974 International Contemporary Art Exhibition, Charlottenborg, Kopenhaga 1978
BERDYSZAK - GIEROWSKI - KAŁUCKI - KAMOJI, Biblioteka im.H. Łopacińskiego, Lublin 2010, Muzeum Miasta Łodzi 2011, BWA Olsztyn 2012
LITERATURA:
BERDYSZAK - GIEROWSKI - KAŁUCKI - KAMOJI, Waldemar Andzelm, Lublin 2010, s. 54-56 (il.)

Jan Berdyszak

Rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji. Studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jego twórczość skupiała się na zagadnieniach przestrzeni, którą skrupulatnie, w naukowy sposób analizował. Przykładem tych poszukiwań jest min. wczesny cykl „Koła podwójne” (1962-1964 i 1967-1969), następnie wprowadzenie do obrazu przestrzeni rzeczywistej – otworu wyciętego w płótnie, a od lat 70. rozważania dotyczące przestrzeni w kontekście sacrum, czasu i nieskończoności. Twórczość Berdyszaka obejmuje także akcje efemeryczne. Brał udział w wielu artystycznych imprezach w kraju i za granicą. Otrzymał Nagrodę Artystyczną Klubu "Od Nowa" w Poznaniu za debiut w dziedzinie malarstwa i rysunku (1960) oraz Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania (1994).

Cena wylicytowana
270 000 zł *Sprzedaż warunkowa