drewno, 55 x 98 x 4 cm
na odwrocie dedykacja: Najukochańszemu Horążemu/Jozefowi Tesłarowi/wdziędzny Legionista/J. Juszczyk./Kraków dnia 22 lutego 1918 r. (pisownia oryginalna)
Jakub Juszczyk – rzeźbiarz, którego twórczość oscylowała wokół tematyki legionowej. Pierwsze kroki w opracowywaniu materiału rzeźbiarskiego pobierał u ludowych artystów, snycerstwa uczył się również w Czechach i Tyrolu. Wykształcenie artystyczne z zakresu rzeźby zdobył natomiast w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Konstantego Laszczki. W 1914 r. wstąpił do Legionów Polskich, zaś w 1918 r. w szeregi XI Pułku Ułanów Legionowych. Służbę wojskową pełnił do 1922 roku. Pobyt w wojsku miał znaczący wpływ na kształt jego dorobku artystycznego. Spod jego dłuta wychodziły pięknie opracowane płaskorzeźby przedstawiające fragmenty bitew, legionistów oraz dowódców. Rzeźbił również głowy kobiece o charakterze portretowym, stylistycznie ujawniające wpływ swojego profesora z czasów studenckich. Juszczyk jest również autorem wielu pomników upamiętniających poległych podczas bitew żołnierzy. Wykonywał również prace snycerskie dla kościołów.
Józef Andrzej Teslar (1889 Krzeszowice – 1961 Dinard) – major Wojska Polskiego, poeta, publicysta, tłumacz, brat malarza Antoniego Teslara. Odznaczony Krzyżem Niepodległości i czterokrotne Krzyżem Walecznych. W latach 1915-1917 chorąży w Legionach Polskich, następnie oficer 4 Pułku Piechoty Legionów. W 1922 r. odkomenderowany do Francji, gdzie piastował stanowisko lektora języka polskiego w Wyższej Szkole Wojskowej. W 1935 r. został przeniesiony w stan spoczynku. Do czasu wybuchu II wojny światowej wykładał teorię wojskowości w Centre d'Études Polonaises w Paryżu, następnie był oficerem łącznikowym Naczelnego Dowództwa Armii Polskiej we Francji i w Wielkiej Brytanii. Od 1953 r. nauczał literatury polskiej na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie. Jest autorem przekładu powieści Henryka Sienkiewicza pt.: „Krzyżacy” na język francuski. Za swoje zasługi na polu literackim został odznaczony srebrnym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.