Aukcja Sztuki Fantastycznej / 27 listopada 2021

2. Jacek Yerka | Widzenie nad Zatoką Genueńską, 1992

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki FantastycznejWidzenie nad Zatoką Genueńską, 1992
Jacek Yerka | Widzenie nad Zatoką Genueńską, 1992Jacek Yerka | Widzenie nad Zatoką Genueńską, 1992Jacek Yerka | Widzenie nad Zatoką Genueńską, 1992Jacek Yerka | Widzenie nad Zatoką Genueńską, 1992

Jacek Yerka (ur. 1952 Toruń)

Widzenie nad Zatoką Genueńską, 1992

akryl, płótno, 73 x 65 cm, sygnowany p.d. "Yerka 92", opisany z tyłu flamastrem: "Jacek Yerka / Widzenie nad Zatoką Genueńską / akryl / 1992"

Na płótnie z tyłu stara pieczęć Urzędu Konserwatora Zabytków dopuszczająca wywóz obrazu za granicę.

Obraz opisany i reprodukowany w albumie monograficznym:
"Jacek Yerka. Obrazy z lat 1972-2001", Warszawa 2021, s. 120-121.
Proweniencja:
kolekcja prywatna - Wybrzeże Kości Słoniowej
kolekcja prywatna - Francja
kolekcja prywatna - Warszawa

Jacek Yerka
Studia artystyczne ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1976 r. Od urodzenia miał styczność ze sztuką, ponieważ oboje jego rodzice byli artystami. Całe swoje dzieciństwo oraz lata szkolne spędził na rysowaniu i rzeźbieniu. W początkowym okresie twórczości zajmował się głównie grafiką warsztatową i plakatem (za które był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach artystycznych). Od 1980 r. poświęcił się wyłącznie malarstwu. Jego sztuka stanowi niezwykłe połączenie surrealizmu i drobiazgowej techniki dawnych mistrzów niderlandzkiego malarstwa. Malowane przez niego fantastyczne wizje są podziwiane i rozpoznawane na całym świecie (swoje dzieła wystawiał w m.in. Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji).
Cena wylicytowana
220 000 zł