Sztuka Fantastyczna. Aukcja Sztuki Współczesnej / 25 stycznia 2020

26. Jacek Yerka | Aquarius, 2008

Strona głównaAukcje archiwalneSztuka Fantastyczna. Aukcja Sztuki WspółczesnejAquarius, 2008
26
Aquarius, 2008

Jacek Yerka (ur. 1952 Toruń)

Aquarius, 2008

akryl, płótno, 50 × 61, sygnowany p.d.: ’YERKA 08’ oraz opisany na odwrocie: ’JACEK YERKA | AQUARIUS | 2008 AKRYL’

Jacek Yerka Jacek Kowalski ps. Yerka ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlona Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. ?Mind Fields?. To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus Intenational" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka?. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award.
Cena wylicytowana
50 000 zł