Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

86. Jacek Sempoliński | Męćmierz Wisła, 1989 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Męćmierz Wisła, 1989 r.
86
Męćmierz Wisła, 1989 r.

Jacek Sempoliński (1927-2012)

Męćmierz Wisła, 1989 r.

olej, płótno, 75 x 60 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: Sempoliński / 89 / Męćmierz / Wisła

Jacek Sempoliński W czasie wojny uczył się w Warszawie malarstwa w konspiracyjnej szkole im. K. Krzyżanowskiego. W 1951 skończył warszawską ASP, dyplom otrzymał w 1956. Był profesorem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii. Był również eseistą, krytykiem sztuki, scenografem. Był współautorem polichromii na kamieniczkach Rynku Starego Miasta w Warszawie. Laureat jednej z głównych nagród Podczas legendarnej wystawy w Arsenale (1955). W 1977 otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa. Prace w kolekcjach muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Kielcach, ASP w Warszawie. Monograficzną wystawę artysty zaprezentowała warszawska Zachęta w 2002 r. Od lat 60. łączył motywy zaczerpnięte ze studiów pejzażu i architektury z rozwiązaniami kolorystycznymi i fakturowymi bliskimi abstrakcji aluzyjnej (cykle Łysica, Wiązy w Mąchocicach). W latach 70. skupiał uwagę na wyabstrahowanych problemach koloru, światła, przestrzeni malarskiej, faktury, dla których wszakże natura nadal pozostaje czytelnym punktem wyjścia (cykle Światło i mrok, Łąka - zachód słońca, Studium przestrzeni).