Aukcja Sztuki Współczesnej / 17 marca 2018

23. Jacek Sempoliński | Męćmierz Wisła, 1979 r

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejMęćmierz Wisła, 1979 r
Męćmierz Wisła, 1979 r

Jacek Sempoliński (1927 Warszawa - 2012 tamże)

Męćmierz Wisła, 1979 r

olej, płótno, 93 x 73 cm
opisany na odwrocie: Sempoliński 79 Męćmierz Wisła

Jacek Sempoliński
W czasie wojny uczył się w Warszawie malarstwa w konspiracyjnej szkole im. K. Krzyżanowskiego. W 1951 skończył warszawską ASP, dyplom otrzymał w 1956. Był profesorem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii. Był również eseistą, krytykiem sztuki, scenografem. Był współautorem polichromii na kamieniczkach Rynku Starego Miasta w Warszawie. Laureat jednej z głównych nagród Podczas legendarnej wystawy w Arsenale (1955). W 1977 otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa. Prace w kolekcjach muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Kielcach, ASP w Warszawie. Monograficzną wystawę artysty zaprezentowała warszawska Zachęta w 2002 r. Od lat 60. łączył motywy zaczerpnięte ze studiów pejzażu i architektury z rozwiązaniami kolorystycznymi i fakturowymi bliskimi abstrakcji aluzyjnej (cykle Łysica, Wiązy w Mąchocicach). W latach 70. skupiał uwagę na wyabstrahowanych problemach koloru, światła, przestrzeni malarskiej, faktury, dla których wszakże natura nadal pozostaje czytelnym punktem wyjścia (cykle Światło i mrok, Łąka - zachód słońca, Studium przestrzeni).
Cena wylicytowana
15 500 zł