Aukcja Prac na Papierze / 14 lipca 2018

8. Jacek Malczewski | Trzej chłopcy w parku

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeTrzej chłopcy w parku
Trzej chłopcy w parku

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Trzej chłopcy w parku

akwarela, ołówek, papier, 28 × 42 cm
sygn. śr. d.: JMalczewski
na odwrocie okrągła pieczątka z herbem Tarnawa i napisem: ze Zbiorów Marji Malczewskiej
do pracy dołączona opinia Agnieszki Ławniczakowej z dnia 16.11.2007 r.;
naddarty papier przy dolnej krawędzi, ubytek w lewym górnym narożniku

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Cena wylicytowana
9 000 zł