Aukcja Malarstwa Polskiego / 13 lipca 2017

85. Jacek Malczewski | Szkice postaci

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoSzkice postaci
85
Szkice postaci

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Szkice postaci

tusz, tkanina, 37,7 x 37,7 w świetle passe-partout, sygn. : Jacek 1901, na odwrocie nalepka krakowswkiego TPSP

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Cena wylicytowana
5 200 zł