olej, deska, 25 × 49 cm
sygn. p. g.: „J Malczewski”
na odwrocie okrągła pieczęć z herbem Tarnawa i napisem w otoku: „ZE ZBIORÓW MARII MALCZEWSKIEJ”; powyżej nr „120”
– Kolekcja Art-B
– kolekcja prywatna, Polska
Sportretowani to najprawdopodobniej córka artysty Julia z mężem Feliksem Meyznerem.
„W twórczości Jacka Malczewskiego zawsze najważniejszy był człowiek, postać ludzka, ludzka twarz. To w portretach właśnie najpełniej pokazana jest niezwykła osobowość i wyobraźnia artysty. Malczewski najczęściej przedstawiał modela w popiersiu lub półpostaci, zbliżonego do pierwszego planu. Wiernie oddawał wygląd zewnętrzny, trafnie określał charakterystyczne cechy, rysy twarzy, gesty modela. Twarze różnych osób, choć bardzo indywidualne, cechuje w jego obrazach charakterystyczne zamyślenie, jakieś zapatrzenie w siebie, zasłuchanie we własne myśli, zadziwienie otaczającym światem.” (Z. K. Posiadała, „Chcę malować świat żyjący” [w:] Jacek i Rafał Malczewscy, Radom 2014, s. 19.
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. W późniejszym czasie zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często połączone z elementami symbolicznymi i alegorycznymi.