Aukcja Dzieł Sztuki / 21 sierpnia 2021

13. Jacek Malczewski | Portret podwójny – kobieta i mężczyzna za stołem

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret podwójny – kobieta i mężczyzna za stołem
powrót
13
Jacek Malczewski | Portret podwójny – kobieta i mężczyzna za stołemJacek Malczewski | Portret podwójny – kobieta i mężczyzna za stołem

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Portret podwójny – kobieta i mężczyzna za stołem

olej, deska, 25 × 49 cm
sygn. p. g.: „J Malczewski”

na odwrocie okrągła pieczęć z herbem Tarnawa i napisem w otoku: „ZE ZBIORÓW MARII MALCZEWSKIEJ”; powyżej nr „120”

Pochodzenie:
– Kolekcja Art-B
– kolekcja prywatna, Polska

Sportretowani to najprawdopodobniej córka artysty Julia z mężem Feliksem Meyznerem.

„W twórczości Jacka Malczewskiego zawsze najważniejszy był człowiek, postać ludzka, ludzka twarz. To w portretach właśnie najpełniej pokazana jest niezwykła osobowość i wyobraźnia artysty. Malczewski najczęściej przedstawiał modela w popiersiu lub półpostaci, zbliżonego do pierwszego planu. Wiernie oddawał wygląd zewnętrzny, trafnie określał charakterystyczne cechy, rysy twarzy, gesty modela. Twarze różnych osób, choć bardzo indywidualne, cechuje w jego obrazach charakterystyczne zamyślenie, jakieś zapatrzenie w siebie, zasłuchanie we własne myśli, zadziwienie otaczającym światem.” (Z. K. Posiadała, „Chcę malować świat żyjący” [w:] Jacek i Rafał Malczewscy, Radom 2014, s. 19.

Jacek Malczewski

Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach  W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. W późniejszym czasie zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często połączone z elementami symbolicznymi i alegorycznymi.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
66 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się