Aukcja Prac na Papierze / 30 marca 2017

52. Jacek Malczewski | Portret p. Malczewskiej, 1896 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzePortret p. Malczewskiej, 1896 r.
52
Portret p. Malczewskiej, 1896 r.

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

pastel, tektura, 96 × 56 cm, sygn. i dat. p.g.: Jacek Malczewski/ 96 Opisywany i wystawiany: Jacek Malczewski. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie 1939 r., poz. 125 (w katalogu opisany jako Portret p. Malczewskiej)
Pochodzenie: Kolekcja dr Zbigniewa Łęczyńskiego

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Cena wylicytowana
140 000 zł