Aukcja Zimowa / 28 stycznia 2023

24. Jacek Malczewski | Portret Jana Barszczyńskiego, 1926 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ZimowaPortret Jana Barszczyńskiego, 1926 r.
Jacek Malczewski | Portret Jana Barszczyńskiego, 1926 r.Jacek Malczewski | Portret Jana Barszczyńskiego, 1926 r.

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Portret Jana Barszczyńskiego, 1926 r.

olej, tektura, 33,5 × 24 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: „1926/JMalczewski”

Jan Barszczyński (1879–1951) był naczelnikiem poczty w Krakowie i znajomym artysty. W latach 1925–1926 Jacek Malczewski wykonał kilka portretów i rysunków przedstawiających Barszczyńskiego i jego najbliższą rodzinę.

„O ile modelki w ciągu wielu lat dojrzałej twórczości Malczewskiego cyklicznie się zmieniały pod względem urody, to w wypadku modeli męskich, w jakiś sposób bliskich malarzowi, nawet jeśli w ciągu dłuższego czasu dotyczyła ich także rotacja, prezentują oni stale ten sam typ urody, a w dużej mierze i stylistyki stroju, w jakich występują w obrazach”. D. Kudelska, „Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego”, Lublin 2008, s. 763–764

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Cena wylicytowana
0 zł