Aukcja Dzieł Sztuki / 24 listopada 2018

19. Jacek Malczewski | Moczary

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiMoczary
powrót
19
Moczary - 1Moczary - 2

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Moczary

olej, płótno, 26,2 × 21 cm
sygn. l. g.: Polesie/J. Malczewski
na odwrocie nalepki z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: 1) z wystawy monograficznej Jacka Malczewskiego w 2004 r, 2) nalepka depozytowa Wieloletni depozyt w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Do obrazu dołączona jest opinia p. Anny Tyczyńskiej z 1997 r.

Wystawiany:
Jacek Malczewski. Samotny wędrowiec, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 24 października 2002 – 15 lutego 2003, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, kwiecień 2001 - listopad 2001
To Ci śliczności. Impresje z „Chłopów” Władysława Reymonta. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wrzesień 2000 – kwiecień 2001.
Jacek Malczewski (1854–1929). W 150. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, październik 2004 – styczeń 2005
Brandt, Chełmoński, Gierymski... W Monachium, w Paryżu, w Orońsku, 14 grudnia 2012 – 10 lutego 2013 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Reprodukowany i opisywany:
Jacek Malczewski. Samotny wędrowiec, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2002 r, [katalog wystawy], nlb.
To Ci śliczności. Impresje z „Chłopów” Władysława Reymonta. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, s. 5 (opis)
Zofia Katarzyna Posiadała, Jacek Malczewski (1854–1929). W 150. Rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci, [katalog wystawy], Radom 2004, s. 42 (ilustr), s. 176.
A. Krol, Brandt, Chełmoński, Gierymski-..W Monachium, w Paryżu, w Orońsku,
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, 2012 r., str. 44 (ilustr.)
Pochodzenie:
Kolekcja prywatna, Polska

„Jacek Malczewski, wyjątkowo wrażliwy na piękno krajobrazu włączał go do wszystkich niemal gatunków swego malarstwa, niemniej jednak za pejzażystę się nie uważał (…) miał się wyrażać że od 40 lat maluje polską duszę” (…) Jak wspominał w 1925 roku, iż „zawsze tłumaczył Wyspiańskiemu, że Polska to te pola, miedze, wierzby przydrożne, nastrój tej wsi o zachodzie słońca, ta chwila tak jak teraz – to wszystko jest bardziej polskie niż Wawel, to jest to, co artysta – Polak powinien się przede wszystkim starać wyrazić”
S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Jacek Malczewski. Życie i twórczość, 2015, s. 60, 63).
Tę wyjątkową wrażliwość artysty na piękno natury zawiera wiersz Malczewskiego z 1898 r:
Wracaj do mnie, do naszych stron
Gdzie szumi sosna, złoci się klon
Gdzie brzoza biała liście rozwiała
na sinym nieba tle
Słuchaj w ponurym wichru poświście
W szmerze tajemnym gdy lecą liście
z zapachem ziół i szarych pól
Ja tobie żal, ja tobie bol
Ja tobie serce ślę

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
78 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się