Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

31. Jacek Malczewski | Konie

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeKonie
31
Jacek Malczewski | Konie

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Konie

akwarela, tusz, papier, 14,5 × 17 cm w passe-partout
w p. d.: JMalczewski

na odwrocie okrągła pieczęć Marii Malczewskiej z napisem wokół: ZE ZBIORÓW MARII MALCZEWSKIEJ

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Cena wylicytowana
4 800 zł