Aukcja Prac na Papierze / 11 lipca 2015

12. Jacek Malczewski | Kłaniam się nisko (autokarykatura Jacka Malczewskiego)

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeKłaniam się nisko (autokarykatura Jacka Malczewskiego)
Kłaniam się nisko (autokarykatura Jacka Malczewskiego)

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

tusz, papier, 12 × 18,5 cm w świetle passe-partout
sygn. pośr.: Jacek Malczewski

Kolekcja rodziny malarza Eustachego Wasilkowskiego.

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Cena wylicytowana
6 000 zł