Aukcja Dzieł Sztuki / 16 sierpnia 2014

8. Jacek Malczewski | Dwór w Łusławicach

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiDwór w Łusławicach
Dwór w Łusławicach

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Dwór w Łusławicach

akwarela, papier, 18 × 26 cm w świetle ramy
sygn. l. d.: Jmalczewski u góry okrągła pieczęć: ZE ZBIORÓW/ MARJI MALCZEWSKIEJ

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Cena wylicytowana
2 800 zł