Aukcja Dzieł Sztuki / 26 listopada 2016

14. Jacek Malczewski | Autoportret ze św. Agnieszką

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiAutoportret ze św. Agnieszką
powrót
14
Autoportret ze św. Agnieszką

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Autoportret ze św. Agnieszką

olej, tektura, 67 × 96 cm
sygn. i dat. wzdłuż prawej krawędzi: J. Malczewski 192(?)/ Lusławice
Obraz posiada ekspertyzę p. Katarzyny Posiadały (historyk sztuki, wieloletni kustosz zbiorów Malczewskiego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu).

?Świetnie malowany, psychologiczny wizerunek własny artysty znakomicie wpisuje się w cykl autoportretów które artysta malował przez całe swoje twórcze życie. Obfitość i różnorodność autoportretów wynikała ze świadomości symbolu i znaczenia artysty w sztuce w sztuce przełomu wieków. Jako twórca właśnie przyjął na siebie rolę wizjonera, kreatora, duchownego patrona. W autoportretach Jacek Malczewski wiernie odtwarzał rysy zewnętrzne, prawie nigdy nie próbując zdradzać swoich przeżyć. Twarz pozostała na ogół zamknięta, niedostępna. Świat wewnętrzny z wielkim bogactwem uczuć sugerowałyby często postaci, bądź rekwizyty towarzyszące malarzowi.
Przestawiona na obrazie św. Agnieszka Rzymianka urodziła się w Rzymie ok. 291 roku, zamęczona za panowania Dioklecjana ok. 304 roku w nieznanych okolicznościach. Dziewica i męczennica chrześcijańska, święta kościoła katolickiego i prawosławnego. Z jej osobą wiąże się kilka ludowych przysłowi z których dwa mogą odnosić się do ikonografii obrazu: ?Na świętą Agnieszkę ? wychodzi woda na ścieżkę? oraz ?Agnieszka łaskawa ? puszcza skowronka z rękawa?. Skowronek niepozorny, szaropiórny ptaszek kojarzony jest z nadejściem wiosny, a także z przebudzeniem poranka i radością życia. (?)?
Cytowane fragmenty z ekspertyzy p. Katarzyny Posiadały z września 2016 r.

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
140 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się