Aukcja Dzieł Sztuki / 12 maja 2018

89. Iwan Trusz | Portret Araba

HomeAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret Araba
89
Portret Araba

Iwan Trusz (1869 Wysocko - 1940 Lwów)

Portret Araba

olej, tektura, 23,5 × 17 cm
sygn. p. d.: I.Trusz
na odwrocie owalny stempel o treści: ISKRA & KARMAŃSKI |16/2 |. KRAKÓW.

Iwan Trusz Malarstwa uczył się w latach 1892?97 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W roku 1897 wyjechał do Monachium, gdzie przez krótki czas kontynuował naukę w ramach stypendium w prywatnej pracowni A. Ažbégo. Po ukończeniu studiów wiele podróżował, m.in. do Rzymu, Palestyny, Egiptu i na Krym. W roku 1900 odwiedził po raz pierwszy wschodnią Ukrainę; wielokrotnie później wracał do Kijowa, malując widoki miasta i okolic. Na stałe związał się ze Lwowem. W 1912 r. został wykładowcą tamtejszej Wolnej Akademii Sztuk. We Lwowie też odbyły się trzy indywidualne pokazy dzieł artysty. Od roku 1902 uczestniczył w wystawach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Był autorem przede wszystkim pejzaży, odzwierciedlających jego czuły, kontemplacyjny stosunek do przyrody. Z powodzeniem uprawiał także malarstwo portretowe, utrwalając wizerunki przedstawicieli lwowskiej i kijowskiej inteligencji, czy też świata nauki i kultury. Znane są też malowidła artysty ilustrujące życie Hucułów.
Cena wylicytowana
4 400 zł