Varia 36 / 27 czerwca 2020

118. Igor Mitoraj | Akt męski

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 36Akt męski
118
Akt męski

Igor Mitoraj (1944 Oederan - 2014 Paryż)

Akt męski

litografia, papier, 65 × 50 cm w świetle ramy
sygn. ołówkiem p. d.: Mitoraj/33/50.

Igor Mitoraj
Jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy sztuki współczesnej. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie, m.in. u Tadeusza Kantora, w latach 1967–1968. W 1968 wyjechał z Polski do Paryża, gdzie kontynuował studia w Ecole Nationale des Beaux-Arts. Porzucił malarstwo na rzecz rzeźby. Tworzył głównie w kamieniu i brązie. Głównym tematem prac rzeźbiarskich artysty stanowi ciało ludzkie. W swej twórczości artysta nawiązywał do kanonów sztuki antycznej, wykorzystując postaci mitologicznych herosów. W akademickich formach Mitoraj ukazywał wyidealizowane fragmenty męskich torsów i twarzy, często dodając motywy bandaży. Twórczość artysty to swoisty dialog między antykiem a współczesnością. Jego monumentalne kompozycje można spotkać w największych miastach w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Cena wylicytowana
2 400 zł