Varia® 48 / 1 października 2022

13. Ignacy Pinkas | Widok miasta

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 48Widok miasta
Ignacy Pinkas | Widok miasta

Ignacy Pinkas (1888 Jasło - 1935 Kraków)

Widok miasta

olej, płótno, 91 x 81 cm
na odwrocie nalepka z nazwiskiem autora

Ignacy Pinkas W latach 1908?1914 jako wolny słuchacz studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni S. Dębickiego i J. Malczewskiego. W 1914 wstąpił do Legionów. Jako malarz i rysownik wykonywał wiele portretów i studiów legionistów oraz widoki z terenu działań wojennych. Nazywany przez kolegów ?Pinkacy? niejednokrotnie właśnie w ten sposób sygnował swoje prace. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. W latach dwudziestych i trzydziestych wiele podróżował odwiedzając m.in. Warszawę, Wilno, Lwów, Gdańsk, czy Pragę, gdzie spędził cały 1924 rok. Owocem tych podróży były motywy architektoniczne, zabytki, scenki rodzajowe czy malownicze krajobrazy okolic. Należał do Sekcji Plastyków Związku Legionistów w Krakowie. Swoje prace prezentował w TPSP w Krakowie, w warszawskiej Zachęcie, a także we Lwowie, Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi. Artysta tworzył w technice olejnej, pastelowej oraz akwarelowej. Prace jego autorstwa, przedstawiające miejskie widoki, charakteryzuje niezwykle subtelna, zrównoważona kolorystyka.
Cena wylicytowana
0 zł