Aukcja Dzieł Sztuki / 13 sierpnia 2016

40. Ignacy Pieńkowski | Góralki

aAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiGóralki
40
Góralki

Ignacy Pieńkowski (1877 Dołubów - 1948 Kraków)

Góralki

olej, płótno, 100,5 × 81,5 cm
sygn. p. d.: Ign. Pieńkowski
na odwrocie nalepka: ZE ZBIORÓW Henryka Bednarskiego ze Lwowa L.p. z numerem odręcznie wpisanym 639
Kolekcja Henryka Bednarskiego, Lwów

Ignacy Pieńkowski Uczęszczał do Klasy Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, w latach 1895-98 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem T. Axentowicza i L.Wyczółkowskiego . Naukę kontynuował w paryskiej Académie Julian oraz w Rzymie w Akademii Angielskiej. W latach 1909-1914 piastował stanowisko profesora w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś od 1918 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W czasie II wojny światowej uczył w krakowskiej Staatliche Handwerker und Kunstgewerbe Schule, zaś po jej zakończeniu prowadził dożywotnio katedrę malarstwa w tamtejszej ASP. Należał do TAP ?Sztuka?, TZSP oraz krakowskiego ZPAP. Brał udział w niezliczonych wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Znany jest przede wszystkim jako malarz kobiet oraz kwiatów. Wykonywał również portrety, martwe natury, sceny rodzajowe oraz pejzaże.
Cena wylicytowana
18 000 zł