Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

72. Ignacy Pieńkowski | Cynie w wazonie

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiCynie w wazonie
72
cynie-w-wazonie-ignacy-pienkowski-1749044cynie-w-wazonie-ignacy-pienkowski-1494523

Ignacy Pieńkowski (1877 Dołubów - 1948 Kraków)

Cynie w wazonie

olej, płótno na tekturze, 59,5 × 45,5 cm w świetle ramy
sygn. p. g.: Ipieńkowski

Ignacy Pieńkowski Uczęszczał do Klasy Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, w latach 1895-98 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem T. Axentowicza i L.Wyczółkowskiego . Naukę kontynuował w paryskiej Académie Julian oraz w Rzymie w Akademii Angielskiej. W latach 1909-1914 piastował stanowisko profesora w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś od 1918 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W czasie II wojny światowej uczył w krakowskiej Staatliche Handwerker und Kunstgewerbe Schule, zaś po jej zakończeniu prowadził dożywotnio katedrę malarstwa w tamtejszej ASP. Należał do TAP ?Sztuka?, TZSP oraz krakowskiego ZPAP. Brał udział w niezliczonych wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Znany jest przede wszystkim jako malarz kobiet oraz kwiatów. Wykonywał również portrety, martwe natury, sceny rodzajowe oraz pejzaże.
Cena wylicytowana
11 000 zł