Aukcja Malarstwa Polskiego / 6 lipca 2022

15. Henryk Uziembło | Pejzaż nadmorski

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoPejzaż nadmorski
pejzaz-nadmorski-henryk-uziemblo-1506655pejzaz-nadmorski-henryk-uziemblo-1038613

Henryk Uziembło (1879 Myślachowice - 1949 Kraków)

Pejzaż nadmorski

olej, płyta, 35 x 60 cm w świetle oprawy, sygn. l.d.: HENRYK UZIEMBŁO

Henryk Uziembło W latach 1896-1901 odbył studia w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a następnie, w latach 1902?1904, w krakowskiej ASP u T. Axentowicza i S. Wyspiańskiego. Wykształcenie uzupełniał w Paryżu, we Włoszech i w Anglii. Był współzałożycielem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Od roku 1922 do wybuchu II wojny światowej pracował w Państwowej Szkole Zdobnictwa i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Malował krajobrazy wykazujące wpływ twórczości J. Stanisławskiego, a także pejzaże morskie i weduty oraz sceny rodzajowe. Uprawiał także malarstwo monumentalne oraz grafikę książkową. Projektował wnętrza, meble, tkaniny, mozaiki i witraże.