Aukcja Malarstwa Polskiego / 14 czerwca 2023

2. Henryk Siemiradzki | Szkic śpiącego mężczyzny

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoSzkic śpiącego mężczyzny
powrót
2
szkic-spiacego-mezczyzny-henryk-siemiradzki-1009353szkic-spiacego-mezczyzny-henryk-siemiradzki-1164249

Henryk Siemiradzki (1843 Pieczeniegi k. Charkowa - 1902 Strzałkowo k. )

Szkic śpiącego mężczyzny

olej, płótno, 27 x 23 cm, sygn. l.d.: H Siemiradzki, na odwrocie naklejka warszawskiego Salonu Sztuki Abe Gutnajera oraz pieczęcie muzeum kijowskiego?
Pochodzenie:
kolekcja prywatna, Polska

Obraz stanowi wyimek - jak się zdaje - antycznej rzeczywistości, sprawia wrażenie podpatrzonego epizodu, szybko wykonanej notatki malarskiej, podpatrzonego młodego mężczyzny, który swobodnie przysiadł i oddał się zamyśleniu/snu.

Fragment ekspertyzy Adama Konopackiego z 25.05.2023

 

Obraz zapewne wzmiankowany w: "Salon Sztuki i Antykwarnia Abe Gutnajera", Warszawa 1924, poz. 4-6, 62" [za: "SAP", s. 491/492]; "Wystawa mistrzów malarstwa polskiego... ze zbiorów Abe Gutnajera z Warszawy", Miejska Galeria Sztuki, Łódź 1926" [za: "SAP", s. 492] - dwie pozycje bibliograficzne w nocie dot. Henryka Siemiradzkiego w "SAP" - nie poznane przez piszącego opinię.

Henryk Siemiradzki Wybitny przedstawiciel malarstwa akademickiego. Do 1871 r. studiował w akademii w Petersburgu. Edukację malarską kontynuował przez rok u K. Pilotyego w Monachium, gdzie nawiązał kontakty z polonią skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Na stałe Siemiradzki osiadł w Rzymie, ale utrzymywał kontakty z akademią petersburską. Był najbardziej utytułowanym z polskich malarzy, członkiem paru liczących się akademii europejskich i kawalerem wielu cennych odznaczeń. Artysta osiągnął mistrzostwo w komponowaniu wielopostaciowych, pełnych patosu i nasyconych kolorem scen. Głównym źródłem tematów był dla niego antyk, a zwłaszcza schyłek cesarstwa rzymskiego. Z pasją i pietyzmem odtwarzał antyczną architekturę, galerie antycznych rzeźb, śródziemnomorską roślinność. Miał genialny zmysł dekoracyjny, niespotykane wyczucie gry świateł i umiejętność wyrafinowanego prowadzenia linii konturu. W 1879 r. Siemiradzki ofiarował narodowi polskiemu monumentalny obraz ?Pochodnie Nerona? i zapoczątkował w ten sposób utworzenie krakowskiego Muzeum Narodowego.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
80 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 22 828 96 98
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się