Aukcja Prac na Papierze / 17 czerwca 2017

93. Henryk Płóciennik | Akt z piłką, 1986 r.

Aukcja dziAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeAkt z piłką, 1986 r.
93
Akt z piłką, 1986 r.

Henryk Płóciennik (1933-2020)

Akt z piłką, 1986 r.

tusz, akwarela, 27,5 x 12,5 cm
sygn. i dat. p. d.: H. Płóciennik 86

Henryk Płóciennik
Henryk Płóciennik (Łódź 1933, mieszka w Łodzi) jest malarzem i grafikiem samoukiem. Zdobył wysoką pozycję jako grafik, pracujący głównie w technikach linorytu i autocynkografii. Jest autorem fantastycznych kompozycji o bogatym, ornamentalnym opracowaniu, obrazujących w zamyśle autora kosmiczne piękno i ład świata. Wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody. Jego twórczość jest reprezentowana w czołowych zbiorach muzealnych, jak Muzeum Sztuki w Łodzi, liczne muzea narodowe i okręgowe, Biblioteka Jagiellońska i in. W 2004 w Łodzi powstała Fundacja „Arkadia” jego imienia, której celem jest zebranie, opracowanie i popularyzacja twórczości artysty. Artysta jest również miłośnikiem i kolekcjonerem nagrań muzyki jazzowej.