Aukcja Prac na Papierze / 18 lipca 2020

61. Henryk Hayden | Siedząca kobieta (pani Hayden), 1949

HomeAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeSiedząca kobieta (pani Hayden), 1949
61
Siedząca kobieta (pani Hayden), 1949

Henryk Hayden (1883 Warszawa - 1970 Paryż)

atrament lawowany, papier, 39,5 x 32,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: Hayden/49

Proweniencja: kolekcja artysty
Wystawiany: Musée Thomas Henry, Cherbourg 1997, nr kat. 137
Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, 1968, nr kat. 8.
Henri Hayden, Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna, 20-31 grudnia 2013 r., nr kat. 84.
Lit.: Henri Hayden, Mistrzowie Ecole de Paris, katalog wystawy, Villa la Fleur, Warszawa 2013, nr kat. 84, repr. s. 71.

Henryk Hayden Studiował na Politechnice Warszawskiej, a następnie w SSP w Warszawie (1904-1905) oraz w Académie "La Palette" w Paryżu (od 1907 r.). Od 1908 r. często bywał w Bretanii (Doëlan, Pont-Aven i Le Pouldu), gdzie zetknął się z W. Ślewińskim. Utrzymywał kontakty z wieloma przedstawicielami awangardy paryskiej, m.in. P. Picassem, M. Jacobem, J. Lipchitzem, H. Matissem. Uczestniczył w wystawach paryskich Salonów, a indywidualne pokazy swego malarstwa miał w wielu galeriach, m.in.: w Galerie Drouet, Galerie Rosenberg, Galerie Zborowski, Galerie Zak czy Waddington Gallery w Londynie. Retrospektywne wystawy artysty odbyły się w Museé National d`Art Moderne w Paryżu (1968) i Museé des Beaux-Arts w Rennes (1979). Początkowo jego malarstwo pozostawało pod wpływem Szkoły Pont-Aven i Ślewińskiego, a w latach 1912-1915 pod wpływem kubizmu Cézanne`a. W latach 1922-1953 malował realistyczne pejzaże i portrety o wysokich walorach dekoracyjnych. W pracach z tego okresu przejawia się jego niezwykła wrażliwość kolorystyczna i przywiązanie do obserwacji natury.
Cena wylicytowana
7 000 zł